NARZĘDZIE
PSYCHOMETRYCZNE, KTÓRE WYMYKA SIĘ
UTARTYM SCHEMATOM

softskills

Podobno każdy z nas jest inny...
Psychometria Intelli7® skutecznie to potwierdza.

Tradycyjna psychometria sięga czasów Galtona (1822). Mimo ogromnych postępów w naukach kognitywnych i neuronaukach, jest wciąż powszechnie stosowana.

Odkrycia dokonane we wspomnianych dziedzinach ukazują, jak bogatą i złożoną istotą jest człowiek, a jego działanie nie ma w sobie nic robotycznego, mechanicznego - wręcz przeciwnie.

Na czym polega zatem idea prawdziwej (rzetelnej) psychometrii?

  • Odtworzyć sposoby funkcjonowania danej osoby
  • w różnych kontekstach, które napotyka: jej reakcje w istocie zmieniają się w zależności od poziomu stresu,
  • bo przecież ludzie nie funkcjonują jak roboty.
  • Uważa się, że jesteśmy gatunkiem, który najlepiej potrafi się przystosować.
  • Psychometria powinna więc uwzględniać pełen zakres tej zdolności do adaptacji, w przeciwnym razie - może okazać się nieskuteczna i zawodna.

 

Intelli7® wnosi
2 główne innowacje
do badań psychometrycznych

© Psychometria Dynamiczna

© Psychometria Kontekstowa

 

<strong>© Psychometria<br>dynamiczna<br></strong>

© Psychometria
dynamiczna


Oto, co stanowi o wyższości ludzi nad innymi gatunkami: nasza zdolność do adaptacji.

Dzięki tej umiejętności możemy stawić czoła trudnościom i - dzięki temu - przetrwać.

Co więcej, jesteśmy w stanie dostosowywać nasze strategie i działania w zależności od napotykanych sytuacji: wszakże nie jesteśmy robotami.

Dynamiczna psychometria Intelli7® jako jedyna pokazuje to tak wyraźnie i rzetelnie. Szanuje ona w ten sposób indywidualność każdego człowieka.

Pokazuje, że mamy szerokie horyzonty i wiele możliwości, że jesteśmy wszechstronni i zdolni do adaptacji. Jesteśmy inteligentni.

Dlatego właśnie ten model nas nie szufladkuje, nie ogranicza do sztywnych kategorii, jak czynią to często inne narzędzia psychometryczne.

W przejrzysty i prosty sposób prezentuje on naszą różnorodność i wielorakie talenty: nie upraszcza rzeczywistości, ale oddaje ją w jej prawdziwej formie.


<strong>© Psychometria<br>Kontekstowa<br></strong>

© Psychometria
Kontekstowa


Właśnie przekonaliśmy się, że wszyscy posiadamy zdolność adaptacji, która pozwala nam dostosowywać nasze strategie do napotykanych sytuacji.

Warto jednak poznać konteksty, które skłaniają nas do modyfikowania przyjętych strategii.

Otóż zrozumienie okoliczności, które sprawiają, że zmieniamy nasze podejście, może pomóc nam lepiej wykorzystać pojawiające się nowe możliwości.

Innym sposobem ujęcia tego zagadnienia jest z kolei postawienie pytania o to, co jest potrzebne do zmobilizowania określonej sprawności lub kompetencji behawioralnej u danej osoby.

Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć pojęcia stresu i mechanizmy jego działania.

Stres jest inny dla każdego z nas – zarówno w odczuwaniu, jak i w wywoływanych reakcjach.

Różne są również formy jego aktywowania i pojawiania się. To, co stresuje jedną osobę, może być całkowicie nieistotne dla innej.


Psychometria Intelli7®
funkcjonuje w 2 wymiarach:

1- Osobowość,

2- Zachowania,

 

<strong>Dynamiczna psychometria<br>osobowości<br></strong>

Dynamiczna psychometria
osobowości


Osobowość danej jednostki (lub zespołów) jest opisywana przez narzędzie psychometryczne Intelli7® na różnych płaszczyznach.

Możemy obserwować - niczym w filmie - jak zmienia się ona pod wpływem stresu, przechodząc od naszych naturalnych zachowań aż do momentu, gdy zaczynamy działać wbrew naszej naturze.

Kluczowe jest śledzenie, jak nasza osobowość ewoluuje w obliczu stresu: jest to bowiem nasz sposób adaptowania się.

Rezultatem tej swoistej ewolucji jest odkrycie nowych zdolności, które przyczyniają się do naszego sukcesu, a które w tradycyjnej psychometrii zostałyby najpewniej przeoczone.

W ten sposób dynamiczna psychometria osobowości pozwala nam odkryć najpiękniejsze aspekty naszego osobistego potencjału.


<strong>Dynamiczna psychometria<br>behawioralna<br></strong>

Dynamiczna psychometria
behawioralna


Podobnie jak w przypadku osobowości, ludzkie zachowania są analizowane w sposób dynamiczny - począwszy od tych, które są dla nas naturalne, a skończywszy na tych nietypowych.

Są one odpowiedzią na pytanie: Co obecnie robi dana osoba?

Nic prostszego: widzę, rozumiem, od razu działam.

To ogromna zaleta dla praktyków: nie są już potrzebne długie i kosztowne szkolenia. Dzięki temu można wszystko błyskawicznie zrozumieć.

Dynamiczna psychometria behawioralna jest najlepszym narzędziem dla specjalistów-praktyków, ponieważ jest konkretna, rzeczowa i od razu gotowa do użycia.


regis de charette
<span style='font-size:1rem;'><strong>Régis de Charette</strong></span><br>COS-FI, Aix en Provence<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href='https://www.formation-intelligencecollective.com' target='_blank'>www.formation-intelligencecollective.com</a>

Régis de Charette
COS-FI, Aix en Provence
www.formation-intelligencecollective.com


Facylitator/koordynator w zakresie inteligencji zbiorowej/pracy zespołowej, trener, superwizor

Szkolenie

Korzystam z Intelli7 od 2014 roku zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej, i doceniam liczne możliwości tej metody oraz jej bardzo otwarte podejście do pojęcia Dynamiki.

Za pomocą preferencji behawioralnych jednostek i grup, pomagam każdemu obiektywnie ocenić swoje talenty w kontekście pracy zespołowej. Ta świadomość pomaga wszystkim członkom danego zespołu dostrzec osoby funkcjonujące w strefie komfortu, ale również niewykorzystane talenty, osoby wykazujące skłonność do nadmiernej adaptacji oraz to, czego zespół jako całość woli unikać.

Dzięki temu członkowie zespołu mogą bardzo szybko regulować swoje relacje wewnątrz grupy. Zapewnia to obiektywne ramy do wyrażania preferencji, lepszego komunikowania się w „świecie” drugiej osoby, zadawania właściwych pytań i unikania nieporozumień, które często wynikają z niewłaściwego wyrażenia myśli.

Ta podwójna praca nad relacjami i preferencjami w grupie gwarantuje szybkie usprawnienie dynamiki zespołu. Znacznie ułatwia to proces szkoleniowy, który może być następnie ukierunkowany na odblokowanie energii i wspieranie aktywności.

Ocena menedżerska

Ocena menedżerska umożliwia doświadczonym menedżerom w trakcie rozwoju kariery dopracować, przeorganizować, potwierdzić ich plany zawodowe poprzez ocenę ich kompetencji behawioralnych jako uzupełnienia umiejętności technicznych uwzględnionych we wcześniejszych analizach (np. poprzez ocenę kwalifikacji).

W takiej analizie uczestnicy są zachęcani do zdefiniowania własnego stylu zarządzania. Bazują na swoich preferencjach behawioralnych i mogą lepiej osadzić swoje umiejętności miękkie (kompetencje transwersalne) w odpowiednim kontekście.

W grupach koleżeńskich osoby te mogą wymieniać się spostrzeżeniami na temat swoich zachowań i uświadamiać sobie różne sposoby reagowania w danej sytuacji, dzieląc się efektami swoich działań.

Następnie są zachęcane do tego, by zastanowić się nad swoim wyobrażeniem o najbardziej odpowiednich zachowaniach dla jednego lub więcej stanowisk, które rozważają. Ich przemyślenia, czyli tutaj sposoby postrzegania, są porównywane z tym, co na ten temat sądzą przedstawiciele wybranego przez nich panelu, w skład którego wchodzą bezpośredni przełożeni, pracownicy działu HR, koledzy z pracy itp.

Porównanie ich preferencji behawioralnych i sposobu postrzegania stanowisk w naturalny sposób tworzy matrycę porównawczą, która po analizie umożliwia wdrożenie odpowiedniego planu działania.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
INRA, CNRS, szkolnictwo wyższe, Valimovia (nieruchomości), STI, miasto Marsylia, CD13

dominique deloche
<span style='font-size:1rem;'><strong>Dominique Deloche - YODISE - PHD Avenue</strong></span><br>PARYŻ - Francja<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href='https://www.linkedin.com/in/dominique-deloche-68a8364/' target='_blank'>Kontakt</a>

Dominique Deloche - YODISE - PHD Avenue
PARYŻ - Francja
Kontakt


Coach - Autor

Twórca m.in.: Manager Ensemble (oferta cyfrowa) - Coût du non-management (seria e-booków w tematyce zarządzania) - L'Eléphant Mimosa (sztuka teatralna)

Intelli7 to znakomite narzędzie, które pozwala menedżerom liniowym świadomie decydować o modyfikacji swojego stylu zarządzania.

Poprzez zrozumienie swoich 7 poziomów priorytetów, menedżerowie mogą dostosować swoje zachowania do swojej osobowości.

W ten sposób mogą odkryć praktyki zarządzania, które są dla nich najbardziej naturalne (ponieważ są zgodne z ich Priorytetami 1 i 2) oraz te, które najbardziej odbiegają od ich preferencji (Priorytety 6 i 7). Taka analiza, oparta na narzędziu, pozwala menedżerom wybrać najbardziej przydatne ścieżki rozwoju.

Podążając tą ścieżką, menedżer liniowy może rozwijać się krok po kroku, korzystając z szerokiej gamy analiz oferowanych przez Intelli7.

Intelli7 jest zarówno narzędziem do indywidualnego rozwoju, jak i narzędziem wsparcia w rękach coachów. Fakt, że menedżer i jego coach mają dostęp do tych samych danych analitycznych (już od momentu przedstawienia profilu), zapewnia im obu nieodzowną bazę do dalszego rozwoju zawodowego.

Dla menedżerów liniowych, którzy ukończyli wyższe studia (doktorat), jest to kluczowe narzędzie do awansu zawodowego. Posiadają oni odpowiednie zdolności intelektualne (umiejętność abstrakcyjnego myślenia), które umożliwiają im samodzielne podejmowanie najlepszych decyzji dotyczących zachowań w konkretnych sytuacjach (praktykach zarządzania).

Jednak narzędzie to jest równie łatwo dostępne i zrozumiałe dla wszystkich tych, którzy pragną zwiększyć swoją świadomość behawioralną oraz mobilność zawodową.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
Veolia, OMS Energie, Administration Pénitentiaire (Administracja Penitencjarna), Défenseur des Droits (Obrońca Praw), Orange, Weylchem

Copyright Intelli7.com - 2025