Psychometria
percepcji
i subiektywności

academy softskills

 

Obiektywizacja w analizie percepcji jednej lub wielu osób - w jakim celu?

w ramach oceny 360°,
dla określenia sił i potencjału w danym momencie,
by zdefiniować cele i pożądane rezultaty,
by w przemyślany i subtelny sposób zebrać opinie czy sugestie,
i do wielu innych zastosowań.

Zarówno w zakresie osobowości, jak i zachowań...

<strong>Psychometria<br>w kontekście ludzkiej percepcji</strong>

Psychometria
w kontekście ludzkiej percepcji


Próba uchwycenia oraz obiektywizacji danej percepcji, tj. subiektywnego sposobu postrzegania charakterystycznego dla danej osoby lub grupy, to kluczowe narzędzie do zrozumienia ludzi.

W strategiach operacyjnych, przeprowadzenie analizy obecnej sytuacji i określenie stanu przyszłego - docelowego - stanowi solidną podstawę do stworzenia konkretnego planu działania.

W typowych procesach HR, takich jak ocena 360°, umiejętne (przejrzyste i profesjonalne) zbieranie informacji zwrotnych w duchu rozwoju, bez oceniania czy wyrażania opinii, to gwarancja sukcesu.

W definiowaniu konkretnych umiejętności miękkich, ta psychometria to proste narzędzie, dzięki któremu te kompetencje behawioralne nabierają konkretnej formy.


Za pomocą Intelli7® można w użyteczny - a zarazem zgrabny i subtelny - sposób zbierać informacje o tym, co ludzie myślą, czego doświadczają lub co planują.

Obiektywizując te informacje,
z jednej strony doceniamy te osoby, uwzględniając ich opinie,
a z drugiej - czerpiemy korzyści z ich inteligencji i wiedzy.

regis de charette
<span style='font-size:1rem;'><strong>Régis de Charette</strong></span><br>COS-FI, Aix en Provence<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href='https://www.formation-intelligencecollective.com' target='_blank'>www.formation-intelligencecollective.com</a>

Régis de Charette
COS-FI, Aix en Provence
www.formation-intelligencecollective.com


Facylitator/koordynator w zakresie inteligencji zbiorowej/pracy zespołowej, trener, superwizor

Szkolenie

Korzystam z Intelli7 od 2014 roku zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej, i doceniam liczne możliwości tej metody oraz jej bardzo otwarte podejście do pojęcia Dynamiki.

Za pomocą preferencji behawioralnych jednostek i grup, pomagam każdemu obiektywnie ocenić swoje talenty w kontekście pracy zespołowej. Ta świadomość pomaga wszystkim członkom danego zespołu dostrzec osoby funkcjonujące w strefie komfortu, ale również niewykorzystane talenty, osoby wykazujące skłonność do nadmiernej adaptacji oraz to, czego zespół jako całość woli unikać.

Dzięki temu członkowie zespołu mogą bardzo szybko regulować swoje relacje wewnątrz grupy. Zapewnia to obiektywne ramy do wyrażania preferencji, lepszego komunikowania się w „świecie” drugiej osoby, zadawania właściwych pytań i unikania nieporozumień, które często wynikają z niewłaściwego wyrażenia myśli.

Ta podwójna praca nad relacjami i preferencjami w grupie gwarantuje szybkie usprawnienie dynamiki zespołu. Znacznie ułatwia to proces szkoleniowy, który może być następnie ukierunkowany na odblokowanie energii i wspieranie aktywności.

Ocena menedżerska

Ocena menedżerska umożliwia doświadczonym menedżerom w trakcie rozwoju kariery dopracować, przeorganizować, potwierdzić ich plany zawodowe poprzez ocenę ich kompetencji behawioralnych jako uzupełnienia umiejętności technicznych uwzględnionych we wcześniejszych analizach (np. poprzez ocenę kwalifikacji).

W takiej analizie uczestnicy są zachęcani do zdefiniowania własnego stylu zarządzania. Bazują na swoich preferencjach behawioralnych i mogą lepiej osadzić swoje umiejętności miękkie (kompetencje transwersalne) w odpowiednim kontekście.

W grupach koleżeńskich osoby te mogą wymieniać się spostrzeżeniami na temat swoich zachowań i uświadamiać sobie różne sposoby reagowania w danej sytuacji, dzieląc się efektami swoich działań.

Następnie są zachęcane do tego, by zastanowić się nad swoim wyobrażeniem o najbardziej odpowiednich zachowaniach dla jednego lub więcej stanowisk, które rozważają. Ich przemyślenia, czyli tutaj sposoby postrzegania, są porównywane z tym, co na ten temat sądzą przedstawiciele wybranego przez nich panelu, w skład którego wchodzą bezpośredni przełożeni, pracownicy działu HR, koledzy z pracy itp.

Porównanie ich preferencji behawioralnych i sposobu postrzegania stanowisk w naturalny sposób tworzy matrycę porównawczą, która po analizie umożliwia wdrożenie odpowiedniego planu działania.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
INRA, CNRS, szkolnictwo wyższe, Valimovia (nieruchomości), STI, miasto Marsylia, CD13

marion dumas
<span style='font-size:1rem;'><strong>Marion DUMAS</strong></span><br>EM LYON - Francja<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href=' target='_blank'></a>

Marion DUMAS
EM LYON - Francja


Przywództwo i inteligencja zbiorowa. Wspieranie człowieka

W 2016 r. odkryłam Intelli7 podczas Letniego Uniwersytetu Vision 2021, poświęconego Inteligencji Zbiorowej.

Spośród wielu narzędzi do poznania siebie, swojego wpływu oraz życia emocjonalnego i społecznego zespołu, które miałam okazję testować, to właśnie to rozwiązanie wydało mi się szczególnie wartościowe. Oferuje ono możliwość rozwijania swoich praktyk behawioralnych i pozwala uniknąć utknięcia we własnych nawykach w obliczu trudnej sytuacji.

Obecnie zintegrowaliśmy Intelli7 z kursami Leadership EMBA, IMBA oraz „Diriger une Activité” (Zarządzanie Działalnością), skierowanych do kadry kierowniczej, liderów oraz właścicieli firm.

Nasza decyzja była podyktowana dwoma celami związanymi z doskonaleniem zawodowym:

- umożliwienie doskonalenia swojego sposobu podejmowania różnych tematów poprzez dostosowanie swojego stylu zarządzania i przywództwa, aby działać bardziej adekwatnie, elastycznie, efektywnie i inteligentnie,

- umożliwienie pracy w harmonii z zespołem, współpracownikami, a tym samym świadomego przyczynienia się do bogatszego, bardziej współpracującego i konstruktywnego życia zespołowego.

W trakcie szkoleń, ankieta przeprowadzona na początku i na końcu kursu umożliwia obiektywną ocenę indywidualnych zmian, ewolucji postawy, opierając się na nowych umiejętnościach behawioralnych.

Dzięki temu podejściu często w efekcie słyszymy od ludzi słowa takie jak Jestem pod wrażeniem, Zyskałem/am pewność siebie, które odzwierciedlają nowo zyskane wewnętrzne bezpieczeństwo.

W świecie pełnym złożoności i niepewności, budowanie i wzmacnianie zaufania jest kluczowe dla tworzenia siły zespołu i utrzymywania właściwego kursu.

Intelli7, używany w zespole zarządzającym lub kierowniczym, oferuje prostotę w obsłudze i zrozumieniu, co sprzyja lepszej współpracy.

Pozwala spojrzeć z dystansu na stanowiska zarządcze i uniknąć wszelkich spięć z chwilą zaakceptowania tego, że każdy wnosi swoje mocne strony (czasami z pewną nieporadnością) do zasobów modelu. Próba wdrożenia innych zachowań otwiera większą swobodę działania, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do samego siebie i innych.

Różnorodność dostępnych informacji, w szczególności dotyczących podejmowania decyzji i stresu, pozwala na pogłębienie wybranych tematów.

Poprzez stworzenie wzorca zarządzania kryzysowego mogliśmy pomóc wszystkim lepiej radzić sobie podczas pandemii COVID.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
W biznesie zarówno zespoły, jak i menedżerowie zyskują na dojrzałości i spokoju dzięki uśmiechowi.

Copyright Intelli7.com - 2024