Psychometria relacji interpersonalnych według Intelli7®

academy softskills

 

Intelli7® wprowadza nową jakość w badania psychometryczne - psychometrię relacji interpersonalnych.

W układzie 1+1=3 odkrywamy dzięki temu specyfikę tej
dodatkowej 1.

Odmienne priorytety, wyzwania, podobieństwa, konflikty...
uwzględniono tutaj wszystko.

<strong>Różnice dotyczące<br>driverów</strong>

Różnice dotyczące
driverów


Na początku należy zauważyć, że szeroko zakrojone badania nad driverami (Taibi Kahler) ujawniają przede wszystkim różnice w stylach funkcjonowania dwóch wybranych osób.

Te różnice przejawiają się w odmiennych priorytetach i tempie działania.

Drivery ujawniają zasadniczą dla ludzi postawę - a skoro to tak cenna informacja, to nie sposób jej zignorować.

Warto przy tym pamiętać, że w Intelli7® drivery są postrzegane jako kluczowe atuty, jako te różnice, które mają realne znaczenie.

Na schemacie obok widać dwie osoby: jedną zaznaczono na zielono, a drugą na brązowo.

W ten sposób z łatwością określić można różnice i podobieństwa w ich postawach.


<strong>Różnice dotyczące<br>umiejętności miękkich</strong>

Różnice dotyczące
umiejętności miękkich


Ponadto, w ramach globalnego badania dotyczącego umiejętności miękkich (SoftSkills), zwrócono uwagę na różnice w postawach i zdolnościach między dwiema osobami.

Przekłada się to na odmienne perspektywy i wybory.

Kompetencje miękkie (SoftSkills) są praktycznym narzędziem, które pozwala przewidzieć preferencje i zainteresowania poszczególnych osób.


<strong>Różnice dotyczące<br>zachowań</strong>

Różnice dotyczące
zachowań


Intelli7® zwraca szczególną uwagę na ludzkie zachowania. To one pokazują, jak każdy z nas będzie reagować w różnych sytuacjach.

Analiza danej relacji (interpersonalnej) ujawnia różnice i podobieństwa w priorytetach między poszczególnymi osobami.

Ujawnione w ten sposób różnice czy podobieństwa w zachowaniu mogą wskazywać na:

  • różnice w sposobie działania, które mogą - ale nie muszą - ze sobą kolidować; pozycja w hierarchii może - ale nie musi - mieć tu znaczenie,
  • różnice w wartościach, co może - ale nie musi - prowadzić do sprzeczności w dwóch sposobach postrzegania świata,
  • komplementarność, która może - ale nie musi - wpływać na kwestie związane z podziałem ról,
  • i wiele innych szczegółów, które ujawnia Intelli7®...

Intelli7® zapewnia wiele innych narzędzi do lepszego zrozumienia i analizy relacji międzyludzkich.

Ma ono różnorodne zastosowania: od diagnozy relacji interpersonalnych (pomocne w przewidywaniu sukcesu współpracy między dwiema osobami), przez budowanie relacji (często wykorzystywane w procesie rekrutacji), po zarządzanie konfliktami itp.

Uczestnicy cenią sobie te rozwiązania, ponieważ umożliwiają one szczere rozmowy w bezpiecznym otoczeniu.

frederic defoy
<span style='font-size:1rem;'><strong>Frédéric Defoy</strong></span><br>Haute Savoie - Génève<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href=' target='_blank'></a>

Frédéric Defoy
Haute Savoie - Génève


Coach zawodowy - Psychoterapeuta - Trener/konsultant - Niezależny badacz

Od 2015 roku korzystam z narzędzia Intelli7 jako coach zawodowy, wspierając zarówno profesjonalistów, jak i osoby prywatne w kwestiach orientacji zawodowej, zmian, adaptacji, rozwiązywania różnych problemów, relacji międzyludzkich oraz rozwoju kariery.

Pierwszą korzyścią płynącą z Intelli7 było dostarczenie niezwykle precyzyjnych, obiektywnych danych, które nie tylko pozwalały uszanować indywidualność poszczególnych osób, ale także umożliwiały im zrozumienie własnej subiektywności. Efekt połączenia sfery subiektywnej i obiektywnej jest zawsze niezwykle korzystny i stanowi doskonałe wsparcie rozwoju.

To właśnie szacunek dla złożoności i unikalności istoty ludzkiej był głównym powodem, dla którego wybrałem to narzędzie spośród wszystkich dostępnych na rynku. Po ponad 5 latach użytkowania mogę powiedzieć, że narzędzie to spełniło wszystkie oczekiwania, a nawet je przekroczyło. Dzięki jego wszechstronności mogłem też zdywersyfikować ofertę moich usług.

Klienci, którzy korzystali z rozwiązania Intelli7, systematycznie potwierdzali jego przydatność w kontekście uzyskiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Wielu z nich było zaskoczonych wartością i potęgą informacji, które za sprawą tego narzędzia bardzo szybko można było zgromadzić.

Z przyjemnością i bez żadnych zastrzeżeń polecam ten produkt każdemu, kto potrafi docenić ludzi w całej ich złożoności i bogactwie.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
ICF, Emotional Intelligence Academy, Marshall Goldsmith Stakeholder centered coaching, Coaching with compassion, Praticien Dialogue Education.

dominique deloche
<span style='font-size:1rem;'><strong>Dominique Deloche - YODISE - PHD Avenue</strong></span><br>PARYŻ - Francja<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href='https://www.linkedin.com/in/dominique-deloche-68a8364/' target='_blank'>Kontakt</a>

Dominique Deloche - YODISE - PHD Avenue
PARYŻ - Francja
Kontakt


Coach - Autor

Twórca m.in.: Manager Ensemble (oferta cyfrowa) - Coût du non-management (seria e-booków w tematyce zarządzania) - L'Eléphant Mimosa (sztuka teatralna)

Intelli7 to znakomite narzędzie, które pozwala menedżerom liniowym świadomie decydować o modyfikacji swojego stylu zarządzania.

Poprzez zrozumienie swoich 7 poziomów priorytetów, menedżerowie mogą dostosować swoje zachowania do swojej osobowości.

W ten sposób mogą odkryć praktyki zarządzania, które są dla nich najbardziej naturalne (ponieważ są zgodne z ich Priorytetami 1 i 2) oraz te, które najbardziej odbiegają od ich preferencji (Priorytety 6 i 7). Taka analiza, oparta na narzędziu, pozwala menedżerom wybrać najbardziej przydatne ścieżki rozwoju.

Podążając tą ścieżką, menedżer liniowy może rozwijać się krok po kroku, korzystając z szerokiej gamy analiz oferowanych przez Intelli7.

Intelli7 jest zarówno narzędziem do indywidualnego rozwoju, jak i narzędziem wsparcia w rękach coachów. Fakt, że menedżer i jego coach mają dostęp do tych samych danych analitycznych (już od momentu przedstawienia profilu), zapewnia im obu nieodzowną bazę do dalszego rozwoju zawodowego.

Dla menedżerów liniowych, którzy ukończyli wyższe studia (doktorat), jest to kluczowe narzędzie do awansu zawodowego. Posiadają oni odpowiednie zdolności intelektualne (umiejętność abstrakcyjnego myślenia), które umożliwiają im samodzielne podejmowanie najlepszych decyzji dotyczących zachowań w konkretnych sytuacjach (praktykach zarządzania).

Jednak narzędzie to jest równie łatwo dostępne i zrozumiałe dla wszystkich tych, którzy pragną zwiększyć swoją świadomość behawioralną oraz mobilność zawodową.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
Veolia, OMS Energie, Administration Pénitentiaire (Administracja Penitencjarna), Défenseur des Droits (Obrońca Praw), Orange, Weylchem

Copyright Intelli7.com - 2024